pátek 28. května 2021

Nový stack na 15m a další údržbové práce

 Předpověď na úterý 25.5. nevypadala moc dobře, ale technika byla objednána, tak nezbylo než doufat, že alespoň nebude pršet. Není to zde docela jednoduché sehnat plošinu s dostupem min 25m, za rozumný peníze a na celý den.  Práce byly řádně naplánovány, materiál připraven, takže jakmile plošina přijela ihned se mohlo začít. Prvním úkolem bylo oprava šponování YAGI 40m. Zhruba za rok se šponovací lana protáhla tak, že rozsah napínáků už nestačil. A to jsou lana z materiálu Dyneema s minimální průtažností. Lana se tedy zkrátila a přidaly se další dva napínáky do série, tak by byla větší možnost došponování. Při zkracování je nutné boom podepřít, což zvládl Ruda bravurně pomocí plošiny a žebříku...

Ruda OK2ZA podpírá boom, OK2ARM a OK2PJM montují

Boom Yagi je krásně  rovný


Dalším plánovaným úkolem byla demontáž  2el. YAGI 30/40m SP7GXP a instalace stacku na 15m ze dvojice 5el. YAGI dle  YU7EF. Horní anténa je na místě kde bývala dříve YAGI 40/30 tj. ve 26 metrech, dolní anténa je o 11 metrů níže. Horní anténa je otočná a dolní je ve fixním azimutu 310°, tedy na USA.Vlastní demontáž není tak jednoduchá jak se může zdát. Pod demontovanou anténou je ještě namontován 4 el. Ultrabeam 20-6m a jeho zářič je těsně u střední trubky z rotátoru, takže zavazí plošině. Naštěstí lze prvek, respektive laminátovou trubku ve které jezdí svinovací metr jednoduše demontovat, a tím se uvolní místo pro plošinu.  


A druhá 5el. YAGI už jede nahoruNo a pak se přidělala horní anténa, dolní anténa, kabeláž, stack match a celé se to změřilo.


Výsledek odpovídá očekávání, dole v klubu je PSV ještě o něco lepší. Přeci jenom je tam cca 70 metrů přívodního kabelu.


Použit byl stackmatch OK2ZI který popisuje jinde na svém blogu.


Poslední akcí byla oprava jednoho ramene Inv-VEE na 80m. Opravu rychle zvládli OK2ZA a OK2ZI.
U toho se pořídilo pár pěkných fotek k pokoukání.
1 komentář: